Підлітковий вік — період не завжди простий і легкий у різних відносинах. Для багатьох юнаків та дівчат він стає запеклою боротьбою за привабливу зовнішність і зокрема чисту шкіру. Висипання турбують якщо не всіх, то багатьох, з'являються на тлі гормональних стрибків.
 
Інші серйозні зміни, що відбуваються в організмі підлітка:
— кісткова система розвивається нерівномірно;
— найчастіше порушується координація рухів;
— м'язовий корсет зазнає серйозних змін;
— починає інакше працювати гіпофіз, що визначає обмін речовин, який відповідає за нормальну репродуктивну функцію;
— посилюється робота статевих залоз, гормональне тло змінюється, підвищується;
— активно починає функціонувати щитовидка.
 
Фахівці кажуть, що зміни в організмі підлітка відбуваються такі, як у вагітної жінки – це для розуміння особливостей самопочуття, поведінки. Різниця лише у цьому, що у разі вони розтягуються у часі. Неприємні симптоми — коливання маси тіла, мігрені, стрибки тиску без об'єктивних причин, порушення концентрації уваги. Прищі на тлі загальної картини стають не головним лихом, але радості та оптимізму підлітку точно не додають.
Причини висипів
 
Головна причина появи негарних і часто болючих висипів — стрибки гормонального тла. У хлопчиків посилено виробляються андрогени, у результаті починають закупорюватися і запалюватися сальні залози. В організмі дівчаток різко підвищується вміст прогестерону, що рідко позитивно впливає на зовнішність.
 
Підвищують ризики висипів такі фактори, як:
— «нездорове» харчування, багате на цукор, шкідливий холестерин;
— патології ШКТ (гастрити, виразкова хвороба шлунка, коліт, ін.);
— стреси, що стимулюють роботу надниркових залоз;
— спадкова схильність;
— недотримання правил особистої гігієни, недостатній або, навпаки, надмірний догляд;
— неправильний вибір косметики (уникайте комедогенних засобів).
 
Для вибору тактики дій дуже бажано звернутися до лікаря, який направить на аналізи, точно визначить причину проблеми, допоможе вжити правильних заходів. Медикаментозні препарати не завжди потрібні, але іноді обійтися без них дійсно не вийде.

Типи підліткових висипів

 
Існує кілька видів підліткових прищів, кожен із яких має свої особливості.

Акне

 
Запальні захворювання шкіри, що потребують тривалого специфічного лікування.
 
З'являються на початку статевого дозрівання, мають різні форми:
— комедональну – «закриті» прищі на лобі, підборідді, рідше за нос;
— важка форма акне, що супроводжується утворенням гнійних бульбашок, сильними запаленнями, у міру загоєння шкіра рубцюється.
 
Акне не тільки негарно виглядають, а й часто спричиняють інфікування шкірних покривів.

Вугри

 
Вугри — ще одна дерматологічна патологія, вони представлені дрібними запаленнями із чорними точками. У результаті виходить панцир, який закупорює пори, в яких накопичується надлишок сала. Поступово пробка в результаті контакту з киснем темніє, набуває вигляду чорної точки. Бактерії можуть викликати її запалення та, відповідно, появу прищів. Основні області локалізації висипки — груди, обличчя, спина.

Що робити

 
Підліткові вугри — це не назавжди, але робити з ними щось можна. Оптимальні результати дає комплексний підхід — підліток звертається до лікаря, проходить обстеження, застосовує таблетки, мазі, підбирає нову програму догляду, коригує спосіб життя, дієту. Важливо мінімізувати наслідки гормонального збою, але не лікувати проблему. Відкоригуйте режим сну та відпочинку, обов'язково по максимуму приберіть шкідливі продукти з раціону. Непогані результати дає прийом препаратів для нормалізації відтоку жовчі.
 
Наприклад, Артижель у складі комплексної терапії помітно покращує стан шкіри та прискорює одужання. Як самостійний засіб у лікуванні акне та вугрів він може бути недостатньо ефективним.