L-карнітин — це природна речовина, яка за структурою схожа на вітаміни групи B, за хімічною формулою — на амінокислоти. Покращує метаболізм і спалює зайвий жир, необхідний для повноцінної роботи серця, мозку та судин. В організмі людини утворюється самостійно, але не завжди в достатній кількості. Тому, краще вчасно поповнювати енергетичні запаси. L-Бетаргін — комплекс амінокислот, який активізує синтез енергії в організмі, обмін білків та жирів, підвищує витривалість до фізичних навантажень.
 

Види L-карнітину

 

1. Ацетил-L-карнітин — корисний для роботи мозку, рекомендується при нейродегенеративних захворюваннях.
2. D-карнітин — має неактивну форму, що знижує рівень карнітину в організмі.
3. L-карнітин L-тартрат — використовується для відновлення після важких силових навантажень, знижує м'язові болі.
 
Людський організм здатний створити всі необхідні корисні типи зі звичайного карнітину.
 

Функції та властивості L-карнітину

 

Головна функція: підтримка мітохондрій — джерела енергії всередині клітини. L-карнітин транспортує жирні кислоти в мітохондрії для синтезу енергії та очищення клітин від відходів. Таким чином, накопичується енергетичний потенціал в організмі та утилізується зайвий жир.
 
L-карнітин має антиоксидантну функцію. Він покращує гормональний фон, нормалізує обмінні процеси, зміцнює імунну систему.
 
Серцево-судинні захворювання.
За допомогою добавок L-карнітину зменшується рівень холестерину в крові, поліпшуються симптоми стенокардії, зменшується ризик інфаркту.
 
Здоров'я кишечника.
Регулює роботу шлунково-кишкового тракту, підтримує правильну мікрофлору. Володіє жироспалювальними властивостями. При анорексії допомагає відновити вагу та зміцнити організм.
 
Мозкова діяльність.
L-карнітин запобігає зниженню розумової діяльності, внаслідок процесів старіння та порушень роботи мозку. Позитивно впливає на когнітивні функції, ефективний при проявах депресії.
 
Статеве життя.
Покращує фертильність у чоловіків, збільшуючи кількість сперматозоїдів. Лікує безпліддя.
Активно використовується в лікуванні гінекологічних проблем у жінок. Налагоджує менструальний цикл, овуляцію та підіймає шанс на вагітність.
 
Фізична активність.
Підсилює ефективність вправ та відновлення, оскільки працює з енергетичним обміном. Відновлює пошкоджені клітини після травм, зменшує біль у м'язах після тренування. Насичує м'язові тканини киснем та сприяє нарощенню м'язів.
 
Корисні властивості L-карнітину:
● знижує нейропатичні больові прояви;
● прискорює регенерацію м'язових тканин;
● покращує мозкову діяльність;
● гальмує процеси старіння;
● підвищує витривалість до фізичних навантажень;
● стимулює ріст нервових клітин;
● зменшує депресивні стани;
● сприяє відновленню слизової ШКТ;
● активізує жировий обмін.
 
Детальніше про інші незамінні амінокислоти читайте у статті: Що таке незамінні амінокислоти та для чого вони потрібні організму?
 

Потреба в карнітині

 
Для дітей.
Недостатність карнітину у дітей призводить до ослаблення м'язів, порушення апетиту, погіршення успішності у навчанні, уповільнення фізичного та розумового розвитку.
 
Дефіцит карнітину з'являється, внаслідок:
● неправильного харчування з малою кількістю карнітину у раціоні;
● проблем з ШКТ та всмоктуванням поживних речовин;
● важких захворювань чи оперативного втручання;
● недостатнього набору ваги у немовлят;
● спортивних перенавантажень.
 
Періодичний прийом L-карнітину для дітей покращує стан здоров'я та зменшує епізодичні захворювання у шкільному віці.
 
Користь L-карнітину для вагітних.
Допомагає контролювати набір ваги вагітної жінки та її плоду. Рекомендується при недостатній масі плоду, при тому, що вага майбутньої мами збільшується. Особливо, корисний для вегетаріанок та жінок з недостатнім харчуванням.
 
Для людей похилого віку.
Знижує рівень холестерину, надає бадьорості та припливу сил, підвищує розумову працездатність, нормалізує рівень білка й інсулінорезистентності. Підсилює ефективність лікувальних препаратів.
 

Джерела карнітину

 

L-карнітин міститься у харчових продуктах, більша кількість у тваринній їжі:
● яловичина;
● свинина;
● баранина;
● м'ясо кролика.
 
Менший вміст в інших продуктах:
● риба, морепродукти;
● молочні продукти: молоко, йогурт;
● горіхи, злаки;
● козячий сир.
 
Рослинна їжа містить недостатню кількість L-карнітину, тому вегетаріанцям та людям, які обмежують споживання м'яса варто перевіряти організм на дефіцити. Поповнювати запаси можливо біологічними добавками. Наприклад, додатковим джерелом амінокислот є L-Бетаргін, що сприяє усуненню астенії та відновленню енергетичного потенціалу. Регулює обмінні й метаболічні процеси в організмі, виводить токсичні речовини та захищає клітини печінки.
 

L-карнітин для спортивних результатів

 

Необхідний спортсменам, які тренуються довго й професійно, допоможе підвищити поріг фізичного навантаження та збільшити витривалість. При травмах чи розтягненнях послаблює біль у м'язах, сприяє швидкій реабілітації.
 
До того ж енергетичні властивості карнітину зменшують втому, покращують гормональний стан, забезпечують гарний рельєф м'язів.
 
У комплексі з іншими амінокислотами забезпечує швидке відновлення фізичної форми та можливість готуватися до інших змагань.
 
Дефіцит карнітину у спортсменів призводить до надмірної втоми після тренувань, зайвої ваги та підвищення рівня холестерину.
 

L-карнітин для схуднення

 

L-карнітин переносить жирні кислоти в мітохондрії для спалювання енергії, таким чином, втрачається зайва вага.
 
Але, для максимального ефекту рекомендуємо:
● Займатися фізичною активністю.
● Дотримуватися низькокалорійної дієти.
● Зберігати водний режим.
● Спати не менше 8 годин.
● Щоденно гуляти на свіжому повітрі.
 
L-карнітин належить до харчових добавок, які майже не мають побічних ефектів. Можлива індивідуальна непереносимість або алергічна реакція.
Додатковий прийом L-карнітину принесе значну користь здоров'ю людини, аніж шкоду. Буде корисним для профілактики виникнення цукрового діабету, серцево-судинних та нейродегенеративних захворювань.