Алергія — бич сучасного людства, все частіше вона зустрічається у дітей. Малюки, дошкільнята, школярі мають не сформувався до кінця імунітет, їх організм не може повноцінно протистояти стресовим факторам. Тому батькам потрібно знати, звідки беруться алергії, якими вони бувають, і що робити.

 

Причини

 

Алергічні реакції викликають збої в роботі імунної системи. Запускають відповідні процеси алергени — специфічні речовини, на які імунітет реагує некоректно, провокує запалення. Основні учасники патологічного процесу — лейкоцити, лімфоцити, гістаміни.

Дитячий імунітет набагато слабкіше дорослого, на негативні зовнішні впливи належним чином реагувати ще не навчився. Це відбувається через те, що імунна система формується з часом як реакція на певні зовнішні чинники. Чим молодша дитина, тим нижче буде опірність до стресових впливів.

 

Провокатори

 

Алергії найчастіше розвиваються на:

продукти харчування;

побутову хімію;

шерсть тварин;

пил;

медикаменти;

пилок.

 

Іноді в якості провокуючих агентів виступає секрет комах, який вони вводять під шкіру при укусі, сонце, холод. Харчова алергія вперше проявляється, якщо мама їсть заборонені продукти, коли годує грудьми, або після переведення з грудного молока на звичайний стіл — спочатку це прикорм, а потім і «дорослі» страви. Найчастіше дитячий організм негативно реагує на томати, цитрусові, яйця, мед, какао, молочні продукти, червону рибу.

 

Шерсть, мед і пилок потужні алергени — негативна реакція на них проявляється у вигляді сльозотечі, нежиті, рідше дерматитів, нападів бронхіальної астми. Пил і шерсть самі по собі безпечні, на відміну від містяться в них тваринних білків (в краплях сечі, слини, пр.). Токсичні компоненти є практично у всіх засобах побутової хімії — шампуні, мила, пральні порошки.

 

Типи алергічних реакцій

 

Алергії у дітей проявляються по-різному, легкі форми проходять самі по собі і швидко, особливих незручностей не доставляють. Є алергічні реакції, які значно знижують якість життя і небезпечні серйозними наслідками аж до летального сходу.

 

Основні прояви:

● свербіж;

● сльозотеча;

● дерматити;

● риніт;

● кропив’янка;

астма;

анафілактичний шок;

набряк.

 

Найнебезпечніша форма — анафілактичний шок, ангіоневротичний набряк також може привести до летального результату (якщо викличе спазм дихальних шляхів). Обидва стани вимагають негайної госпіталізації.

 

Симптоми алергії в залежності від її типу можуть бути місцевими і загальними. Місцеві зустрічаються найчастіше — до них відносять дерматити, кропив’янка, висипання на шкірі. Є ризики розвитку набряклості через порушення ступеня проникності капілярів. Системні прояви — задишка, риніт, сльозовиділення. Червоні плями часто супроводжують алергію, але самі по собі її ознакою є – можливо, проблема в дерматологічних патологіях, вірусних інфекціях. Також характерні бляшки, які з часом можуть ставати більш генералізованими, вказують на укуси комах.

 

Як лікувати

 

Для успішного лікування потрібно правильно виявити алерген і усунути контакт з ним. Почніть з продуктів підвищеної алергенність, переконайтеся, що в дитячій чисто, виключіть ризики впливу інших негативних факторів. Медикаменти дуже часто викликають небажані реакції — якщо недавно було розпочато нове лікування, проблема, ймовірно, саме в ньому. Лікарські препарати, які приймає мама, яка годує, теж безпосередньо впливають на дитину. У важких випадках можна здати кров на проби — вони покажуть, на що саме організм так реагує.