Передменструальний синдром — не найприємніше для жінки стан. Його викликають перепади гормонального фону, які особливо гостро виявляються за 3-14 днів до початку нового менструального циклу. Настрій стрибає, дратівливість зашкалює, мігрені заважають жити, чергуючись з дивовижними і нав’язливими гастрономічними пристрастями, а що з цим робити — зовсім незрозуміло. Знайоме?

За статистикою 90% жінок відчувають симптоми ПМС в більшій чи меншій мірі. Якщо прояви дуже сильні, лікарі застосовують термін ПМДР — передменструальний дисфоричного розлад. Клінічна картина аналогічна стандартному ПМС, але жити заважає в рази сильніше.

 

Причини

Точні причини розвитку передменструального синдрому невідомі, але провокуючі фактори лікарі виділяють.

 

До них відносять:
● циклічні коливання гормонального фону (під час постменопаузи, періоду виношування малюка симптомів немає);
● хімічні процеси в головному мозку (вони визначають психічний, емоційний стан жінки);
● вік 20-40 років.

До групи ризику потрапляють жінки, які страждають біполярними розладами, депресіями, регулярно відчувають стреси, курять, вживають алкоголь, не висипаються, народжували. Також вважається, що ризики зіткнутися з ПМС вище у жінок, які ведуть малорухливий спосіб життя і зловживають червоними сортами м’яса, цукром, сіллю.

 

Cимптоми

Набір і ступінь вираженості симптомів індивідуальні.

 

Найчастіше жінки скаржаться на:
● пригніченість, плаксивість, тривожність;
● скачки настрою;
● напади гніву, дратівливість;
● зміни харчової поведінки (від відсутності апетиту до дикого голоду);
● безсоння;
● самоізоляцію;
● труднощі з концентрацією уваги;
● скачки лібідо.

Фізичний дискомфорт теж може бути — наприклад, постійна втома, мігрені, ломота в м’язах, набряки, здуття живота, чутливість молочних залоз. Середня тривалість гострої фази становить 4 дні, але може вона бути і довше.

 

Лікувати чи ні?

Передменструальний синдром не лікують, а ось коригувати даний стан можна і потрібно. До вибору схеми лікування лікар опитує пацієнтку, проводить огляд, виключає ризики вагітності.

 

Препарати, найчастіше застосовуються для корекції симптомів ПМС:
● діуретики — усувають набряки;
● нестероіди — протизапальні препарати на зразок напроксена, ібупрофену прибирають мігрені, спазми;
● антидепресанти — підвищують обсяги вироблення нейромедіаторів в мозку і покращують настрій, нормалізують емоційний фон, при ПМС найефективнішими будуть селективні інгібітори захоплення серотоніну в зворотному напрямку;
● гормональна контрацепція — запобігає овуляції, усуває симптоми ПМС.

 

Добре зарекомендував себе негормональний рослинний засіб Феміроуз. Він містить вітаміни, має рослинний склад екстракт шафрану, масло примули. Застосовується курсами або симптоматично, знижує апетит, усуває спазми, болі в животі, знімає набряки, вирішує проблему з сильною дратівливістю. БАД призначається як добавка до раціону харчування, протипоказаний при деяких патологіях ШКТ.