Печія — малоприємне відчуття печіння за грудиною, яке поширюється по ходу стравоходу. Відчуття наповненості шлунка, кислоти або гіркоти у роті є не завжди, часто будь-які симптоми посилюються в положенні лежачи і при вчиненні нахилів.
 
Розвивається печія в результаті рефлюксу — тобто закидання вмісту шлунку в стравохід. Агресивний сік подразнює стінки стравоходу, з’являється характерне печіння. Головний провокуючий фактор — неправильна дієта, любов закидати їжею на ходу, постійно пити міцний чай, каву, напої з вмістом м’яти, прийом їжі всухом’ятку. Можливо печіння за грудиною в результаті підвищення внутрішньочеревного тиску при надмірній масі тіла, вагітності, підняття важких предметів, туго затягнутому поясі.
 
Це помилка вважати, що печія — малоприємний, але не небезпечний симптом. Постійне печіння за грудиною в разі відсутності лікування може призвести до появи виразок, ерозій, розвитку раку стравоходу. Нерідко занедбаність вмісту шлунку в стравохід, а потім у глотку провокує осиплість голосу, кашель.

 

Що робити?

Популярний народий метод гасіння печії содою допомагає не всім, в довгостроковій перспективі може бути навіть небезпечним. Сода дійсно ненадовго нейтралізує соляну кислоту з шлункового соку. Але вуглекислий газ, що виробляється в ході хімічної реакції, починає різко розпирати стінки шлунка. В результаті народний рецепт сприяє виникненню неприємних відчуттів в боці, животі, може провокувати шлункові кровотечі, особливо на тлі виразкової хвороби (якщо вона є). Також сода викликає посилену секрецію кислоти через 30 хвилин після її прийому, тому потім неприємні симптоми додатково посиляться.

Якщо потрібно надовго домогтися полегшення, застосовують:
● антациди — нейтралізатори соляної кислоти без вироблення вуглекислого газу;
● альгінати — вони під впливом соляної кислоти перетворюються в щільний гель, який чисто механічно перешкоджає ввезенню кислоти в стравохід;
● сік сирої картоплі — простий, але досить ефективний рецепт;
● молоко — досить випити кілька ковтків, головне зробити це якомога швидше після появи негативних симптомів.
 
БАД Гіалера відноситься до антацидів, містить альгінат натрію і гіалуронову кислоту. Він ефективний при симптоматичній печії, кислій відрижці, важкості в шлунку, високій кислотності шлункового соку, розладах шлунково-кишкового тракту. Приймають Гіалеру після появи неприємного відчуття печіння для поліпшення стану і полегшення самопочуття. Можна використовувати БАД як профілактику печії під час застілля.

 

Як запобігти неприємний симптом?

 
Печію легко можна запобігти, якщо дотримуватися наступних рекомендацій.
 
Перше — виключіть смажене, гостре, жирне, наваристі бульйони. Занадто швидко їсти не можна, переїдати теж вкрай небажано. Оптимальне число прийомів їжі на добу — 5-6, порції повинні бути невеликими.
Друге — уникайте стресів і лікуйте хронічні захворювання. У ряді випадків деякі засоби (від астми, гіпертонії) провокують печію. Для поліпшення стану відкоригуйте схему їх прийому з лікарем.
Третє — відмовтеся від шкідливих звичок, куріння, алкоголь дуже часто викликають печію, з якої потім важко впоратися. Якщо не можете усунути сигарки і алкогольні напої повністю, зменшіть їх кількість.
Четверте — відразу після їжі спати лягати не можна, потрібно почекати хоча б 2 години. Уникайте станів, які підвищують тиск усередині черевної порожнини. Якщо не перенапружуватися, піднімаючи тяжкості, надривно кашляючи, вибираючи дуже тісний одяг, ризики виникнення печії мінімізуються.
П`яте — краще відмовитися від продуктів, які провокують печію. До переліку входять чай, кава, прянощі, солодка газована вода, вершкове масло, цитрусові, цибуля, часник, солодощі, алкоголь, томати, шоколад. Приберіть ті продукти, які провокують посилення газо-утворення — боби, житній хліб, молоко, капусту.