Сучасна людина, яка прагне скрізь встигнути, звик нехтувати втомою. Завтра відпочинемо, у відпустку з’їздимо в наступному році, а хвороба знову перенесемо на ногах. Але організм не залізний, і рано чи пізно зрив відбудеться. Коли всі запаси сил виснажаться, настане хронічна втома.
Астенія — такий стан, коли ви постійно відчуваєте слабкість, пригніченість, занепад сил, не допомагає навіть тривалий відпочинок. Для стійких поліпшень потрібно точно визначити канали витоку енергії і вживати заходів.

 

Як проявляється астенія

 
Астенія — неприємний хворобливий стан, який включає в себе набір симптомів. Головний — безпричинна постійна втома, яка виникає після незначних навантажень або сама по собі. Симптоми не проходять навіть після тривалого відпочинку, повноцінного сну, зміни діяльності. Так що, якщо ви спите по 8 годин, але щоранку встаєте, як ніби не відпочивали взагалі, є сенс виключити астенія (або підтвердити діагноз).
 
Інші ознаки хронічної втоми:
● постійні різкі скачки настрою;
● невдоволення життям;
● проблеми з концентрацією уваги;
● сльозливість;
● примхливість.
 
Неприємні симптоми можуть посилюватися на тлі гучних звуків, різких ароматів, спалахів яскравого світла. В останні роки число пацієнтів з діагнозом астенія різко збільшилася. У групі ризику по постановці діагнозу — мінімум 20% дорослих українців.

 

Причини розвитку

 
Астенія розвивається по органічним і функціональним причин. У першому випадку можна говорити про патологію будови органів, тривалих інтоксикаціях, хронічних патологіях. Функціональна астенія представляє реакцію організму на перенесене раніше захворювання, нервове або фізичне перенапруження. Провокують хронічну втому тривалі стреси, затяжні конфлікти, хвилювання, переживання. Якщо астенія розвинулася на тлі нервового перенапруження, можна говорити про астенічний невроз.
 
У зоні ризику в плані розвитку астенії:
1. Жінки — це пов’язано з підвищеними навантаженнями на роботі і вдома, соціальною незахищеністю, переживаннями за дітей, гормональними сплесками.
2. Люди, які в дитинстві перенесли серйозні психологічні травми — це агресія з боку однолітків або дорослих, крайня потреба, розлучення батьків. Хронічна втома виникає в результаті неправильної роботи гормональної системи.
3. Працівники розумової, фізичної праці, які відчувають постійні перевантаження, люди з підвищеним ступенем емоційної активності.
Також до хронічної втоми в більшій мірі схильні надто наполегливі люди, перфекціоністи, ті, хто хочуть здаватися ідеальними, відповідати придуманим стандартам. Класичний портрет астеніка — худорлявий, з тонкими кістками, невеликим обсягом м’язової маси. Така статура притаманна людям з певним типом нервової системи — а саме схильним до страху самотності, часто зазнають почуття безпорадності, надмірну прив’язаність (в тому числі деструктивної).
 

Міфи про астенії і про те, що з нею робити

 
Навколо хронічної втоми ходить чимало міфів, їх авторами є люди, яким подібна проблема просто незнайома.
Міф перший.Якщо втомилися, досить відпочити, і все налагодиться.
У випадку з астенією відпочинок не допомагає, людина перебуває в постійній емоційній, фізичної ямі.
Міф другий.Не варто себе жаліти.
Жаліти себе як раз варто, інакше можна зіткнутися з інсультом в 30 років (а то й раніше). Не бійтеся здаватися ледарем в очах оточуючих, особливо якщо вам дійсно погано. Відпочинок необхідний і крапка.
Міф третій.З дитячого віку потрібно привчатися ігнорувати втому.
Небезпечна пастка, в яку потрапляють діти, у яких не було дитинства, і дорослі, позбавлені життя в принципі. Неуважність, мігрені, неможливість піднятися з ліжка вранці — тільки основні наслідки вічної бойової готовності.

 

Чим вам допоможе Бетаргін

 
При астенії хороші результати показує прийом БАДа Бетаргін. У добавці багато бетаїну і аргініну — амінокислот, які швидко відновлюють роботу гепатобіліарної системи. Пити Бетаргін потрібно курсами по одному місяцю тричі на день, через певний проміжок часу програму можна буде повторити.