Варикозом зазвичай називають роздуті вени на ногах, але визначення у захворювання ширше. При варикозному розширенні вен судинні стінки, по яких тече кров, розширюються, починають деформуватися і некоректно виконують поставлені функції. Найчастіше варикозом уражаються тонкі зовнішні вени на ногах.

Головна причина розвитку захворювання — вроджені анатомічні особливості. У нормі кров повинна текти по венах тільки вгору — до легким і серцю. М’язові скорочення задають правильний напрямок руху крові по судинах, але сила тяжіння змушує рідину рухатися вниз. Щоб цього не відбувалося, в судинах є клапани — вони відкриваються у напрямку кровотоку, а потім закриваються. Якщо клапани працюють недостатньо добре, постійно залишаються відкритими, кров буде стікати по венах вниз. Судини цей обсяг вмістити не зможуть, почнуть розтягуватися і виступати характерними горбками.

 

Симптоматика

Головна ознака варикозу — великі вени, що роздулися, які видно під шкірою, візуально нагадують невеликі вузлики. Але не кожна помітна вена є хворою — для постановки діагнозу проводиться комплексне обстеження.

 

Інші симптоми варикозного розширення вен:

  • відчуття тяжкості, біль в ногах;
  • набряки щиколоток, стоп;
  • зміна відтінку шкіри над ураженими венами;
  • інфекційні захворювання епідермісу.

Трофічні виразки утворюються при ускладненому перебігу, з’являються в тих місцях, де вени перевантажені максимально. Гояться виразки погано. Діагностикою та лікуванням захворювань вен займаються флебологи. Методики дослідження — УЗД і доплерографія.

 

Причини

Біль, набряки, виразки — це неприємно, але не є головною небезпекою варикозу. В результаті застою крові в венах можуть утворюватися щільні згустки — тромби. Вони прилипають до стінок судин, звужують просвіт, можуть відриватися і кровотоком переноситися до життєво важливих органів. У важких випадках можливий летальний результат. Точних причин розвитку варикозу не виділяють, але є ряд мають факторів, які в рази підвищують ризики постановки даного діагнозу.

Серед них:
1. Генетична схильність — у спадок хвороба передається часто.
2. Пол — у жінок варикоз зустрічається трохи частіше, ніж у чоловіків.
3. Травми, операції — вони є частою причиною порушення роботи судинних клапанів.
4. Ожиріння — зайва вага підвищує навантаження на кінцівки.
5. Фізичні перевантаження — особливо статичні. Шкідливо для вен постійно сидіти або стояти.
6. Вік — з часом стінки судин слабшають, і ризики розвитку варикозу збільшуються.
7. Вагітність — додаткові навантаження завжди є провокуючим фактором.

Куріння, прийом деяких лікарських препаратів, вживання алкоголю, неправильна дієта збільшують ризики розвитку захворювання.

 

Лікування і профілактика

Профілактика варикозу зводиться до підтримки здорового способу життя. Якщо робота сидяча або стояча, постійно міняйте положення тіла, робіть легку зарядку. Від куріння, вживання алкоголю, інших шкідливих звичок краще буде відмовитися, залежить здоров’я судин і від правильного харчування.

Кращий вид спорту для профілактики варикозу — плавання. Головне завдання лікування захворювання — знизити навантаження на вени, відновити нормальний кровотік. Якщо загроз тромбоутворення, інший неприємною симптоматики немає, можна буде обійтися і без лікування. Ефективний в складі комплексної терапії самомасаж, ввечері лежачи на ліжку можна піднімати ноги вгору для зменшення набряклості. Можна носити компресійну білизну — воно стискає судини і фізично не дозволяє венах набухати. Спеціальний трикотаж носять на різних стадіях захворювання, головне правильно вибрати силу компресії. Оскільки білизна розтягується, його час від часу потрібно міняти. Найшвидші результати дає оперативне втручання — лазерне видалення вен, склеротерапія.

Хороші результати при варикозі є засіб Флего. Він є джерелом гесперидину, діосміну, антоцианидинов, азіатікозідов, підтримує роботу венозно-лімфатичної системи, покращує мікроциркуляцію крові, відтік крові, лімфи. Застосовується засіб при варикозному розширенні вен, геморою.