На сьогоднішній день існує багато досліджень, присвячених зв’язку ШКТ і емоцій. Тому говорити про наслідки стресів для роботи травної системи можна і потрібно — адже вони тісно пов’язане. Мікроби, які знаходяться в кишечнику, керують нашими рішеннями та здоров’ям, а постійна тривога може викликати синдром подразненого кишечника і інші патологічні процеси.
 

Як це працює

 

Досліди нейробіологів на тваринах показали, що в мозку людини є мінімум 7 операційних емоційних програм, які відповідають за реакції організму при переживанні гніву, печалі, страху, ігрового настрою, водіння, почуття материнської турботи, величезної любові. Програми швидко і практично в автоматичному режимі запускаються в міру появи певних емоцій. Людина ці процеси зазвичай не усвідомлює і не контролює.
Емоційні операційні програмовані функції записані в наших генах. Частина кодів успадковується від батьків, інша формується під впливом раннього досвіду. Приклад — дитина успадкувала програми гніву і страху на гострі прояви в стресових ситуаціях. Після пережитої в дитячому віці емоційної травми організм записав в пам’ять стресових факторів хімічні мітки, яких раніше не було. Все це в майбутньому буде спрацьовувати тим чи іншим чином.
 

Стрес шлунково-кишкового тракту

 

Так-так, шлунково-кишковий тракт теж може відчувати стреси. Якщо людина відчуває страх, занепокоєння, виникає стресорна відповідь. Вона підтримує постійність внутрішнього середовища (гомеостаз) в умовах зовнішніх і внутрішніх загроз. До стресових факторів відносять і дрібні негативні події, і великі потрясіння. Також організм сприймає як стрес операції, нещасні випадки, отруєння, інфекції, нестачу сну, спроби кинути палити, менструації.
 
Мозок на провокатор реагує в такий спосіб — запускає прописані в ньому стресові програми, які вибирають оптимально підходить (суб’єктивно) реакцію організму на ту чи іншу ситуацію. Першим спрацьовує гіпоталамус — область мозку, що відповідає за життєво важливі функції. Потім в роботу включаються наднирники — вони викидають гормон кортизол і готують тіло до зростаючих потреб організму.
Кортизол впливає на мигдалину — саме ця частина мозку відповідає за страхи і тривожність. Підсумок — серцебиття стає частішим, долоні пітніють, виникає потреба звільнити ШКТ від вмісту.
 
Така програма може працювати по кілька годин або десятки років. Тобто ШКТ починає працювати не коректно після контакту мозку з тригером. Цікаво, що найбільш болісними виявляються ті відчуття в кишечнику, які запам’яталися як пов’язані з отруєнням.
 
Прямий зв’язок стресів і роботи шлунково-кишкового тракту простежується на прикладі синдрому подразненого кишечника. Ведмежа хвороба часто має не фізіологічні, а психоемоційні причини, тому консервативна терапія не допомагає (точніше допомагає не завжди). Всім людям з синдрому подразненого кишечника буде корисно пройти курс психотерапії — після роботи по когнітивно-поведінковим методикам стан зазвичай помітно поліпшується, а часті позиви до дефекації зникають.
 

Чим допомогти кишечнику

 

Тільки уважним ставленням. Якщо необхідно, відвідуйте психолога, коли цього недостатньо, призначають пробіотики, біфідобактерії або лікарські засоби. Хороші результати в терапії розладів кишечника показує добавка Зафакол. В склад входять масляна кислота біфідобактерії, інулін. Після курсу із застосуванням добавки відновлюється флора кишечника, поліпшується травлення, проходять болі і інша негативна симптоматика, характерна для дисбактеріозу, синдрому подразненого кишечника, інших проблем.