Пробіотик — популярні сьогодні препарати для здоров’я, згадки про яких зустрічаються в рекламі, засобах масової інформації і не тільки. Що це — новий маркетинговий хід чи дійсно незаперечна користь для здоров’я? Швидше друге, і далі ви дізнаєтеся чому.

Що це таке​

 
Пробіотик — це мікроорганізми, які роблять позитивний вплив на кишечник. Біфідо-, лактобактерії, інші групи активних речовин підтримують нормальну життєдіяльність, відповідають за процеси травлення, якість всмоктування поживних речовин. Отримати бактерії можна двома способами — з продуктів харчування або препаратів.
 
В їжі їх багато в:
● соліннях без оцту;
● квашеній капусті;
● йогурті, кефірі;
● м’ясі.
 
Якщо вживати названі продукти в потрібних кількостях не виходить, простіше буде замінити їх спеціальними препаратами, добавками. Так, і не плутайте пробіотики з пребіотиками — це абсолютно різні речовини.
Пребіотики — не є бактеріями, а корм для них, інша справа, що без достатнього харчування корисні мікроорганізми будуть погано розмножуватися. Головна їжа для пребіотиків — клітковина, крохмаль, складні цукру. Продукти бажано їсти сирими або після мінімальної термообробки. Налягайте на спаржу, порей, банани, картоплю, цикорій, ріпу, часник.
До речі. Крім «про» і «пре», є інші «биотики». Наприклад, синбіотики — це продукти, препарати, добавки в яких містяться і пробіотики, і пребіотики.

Пити чи не пити

 
Користь від прибіотиків є, тому їх вживання при наявності відповідних показань поліпшить здоров’я. Ферментована їжа — аналог з відносною ефективністю, так як невідомо, доберуться мікроорганізми з неї до кишечника чи ні. Навіть якщо продукт багатий активними речовинами, потрібно враховувати терміни придатності, умови зберігання та інші фактори. Це все складно, перевірити неможливо, тому багато людей вибирають пробіотики. Аптечні препарати, БАДи — це такі ж живі бактерії, які містяться в капусті, йогурті і інших продуктах харчування.
Біфідобактерії беруть участь в обмінних процесах (всмоктування, гідроліз жирів, мінеральний, білковий обмін, пр.), підтримують неспецифічну систему організму. Лактобактерії відносяться до грампозитивних мікроорганізмів, які беруть участь в кислому бродінні. Прийом БАДів курсами підтримує травлення, пригнічує фенольні ферменти, що відповідають за ріст, розвиток ракових клітин. Дефіцит мікроорганізмів призводить до розвитку активних патогенних процесів в кишечнику, стає причиною хронічних розладів травлення.
Підсумок — дисбактеріоз. Також його може викликати тривале вживання антибіотиків, гострі кишкові інфекції, порушення метаболізму, хронічні патології шлунково-кишкового тракту, зловживання спиртним.

Вибір препарату

 
Вибирати пробіотики або синбіотики потрібно після комплексного обстеження здоров’я. Найефективнішими вважаються пробіотики четвертого покоління, препарати третьої групи приносять швидке полегшення, але результати від заселення бактеріями тримаються недовго. Вартість комплексу залежить від його типу, складу, конкретного виробника. Лікування потрібно буде доповнити дієтою — нормалізація раціону харчування для стійких поліпшень обов’язкове.