ПМС — це справжній діагноз, який здатний доставити жінці чимало неприємностей. Виявляється він цілим набором симптомів і зазвичай вкрай негативно позначається на загальному самопочутті. Жінка починає плакати без особливих на те причин, хотіти щось кричати, то на ручки і обов’язково чогось солоденького. Часто сюди додаються м’язові болі, мігрені і стан загальної розбитості. Ступінь вираженості симптомів різна, від неї буде залежати і самопочуття. Важкий ПМС називають передменструальним дисфорическим розладом — симптоми будуть тими ж, що у всіх інших випадках, але набагато більш вираженими.

 

Звідки біда

 

Точні причини розвитку ПМС лікарі не виділяють, але про передумови відносять:

● гормональні циклічні зміни, нормальні для жіночого організму;
● хімічні процеси в клітинах мозку — в даному випадку певну роль відіграють нейромедіатори начебто ГАМК, дофаміну, серотоніну, які «керують» настроєм.

У групі ризику жінки, які страждають депресивним розладами, народжували, змушені часто відчувати стрес, вживають алкоголь, палять. Підвищують шанси зіткнутися з ворогом в обличчя любов до солі, цукру, червоного м’яса, недолік сну, малорухливий спосіб життя. Самий схильний появі ПМС вік — 20-40 років.

 

Симптоматика

 

Набір клінічних проявів для передменструального синдрому великий. У нього входять тривожність, напруженість, пригніченість, плаксивість, скачки настрою, напади гніву, зміни апетиту, безсоння.

Зазвичай змінюється лібідо, нерідко складності з концентрацією уваги, ймовірні проблеми зі спілкуванням з іншими людьми. На фізичному рівні теж турбують різні прояви — в основному це м’язові болі, мігрені, надмірна втома, різке збільшення ваги, прищі, діарея, закрепи. У нормі симптоми тримаються 3-4 дня, але можуть розтягуватися до 2 тижнів.

 

Як зрозуміти, що у вас саме ПМС

Діагностувати ПМС буває важко жінкам з психічними розладами — багато в чому симптоми синдрому схожі з тим же біполярним розладом, депресивними станами. Якщо ви не знаєте, що саме турбує, почніть вести щоденник. У ньому відзначайте, коли і які прояви давали про себе знати, робіть прив’язку до днів циклу.

 

Звертати увагу потрібно на:
● спазми і болі;
● характер вагінальних виділень;
● якість, тривалість сну;
● настрій;
● рівень енергії;
● поточний вага;
● наявність внутрішніх, зовнішніх змін;
● фізичні навантаження;
● дати початку і завершення менструацій;
● чи приймали ви контрацептиви.

Вести дневничок можна в блокноті або спеціальному додатку смартфона. Якщо зазначені прояви прив’язані до певних фазах циклу, це саме передменструальний синдром. У випадку з психічними розладами стан може загострюватися в ПМС.

 

Що можна зробити для поліпшення стану

 

Заходи, які допоможуть щоб ПМС протікав простіше, ніж зазвичай:

Не солити або практично не солити страви. Проста позитивна звичка, яка дозволить забути про постійні набряках.

Відмова від сигарет, алкоголю, кави. Шкідливі звички завжди погіршують стан і самопочуття.

Приймати їжу невеликими порціями і досить часто. Це запобіжить здуття і дозволить не наїдатися на ніч чим попало.

Ставка на кальцій. Можна приймати його в таблетках або замінювати кунжутом, фундуком, молоком, сиром.

 

Йога та інші техніки релаксації. Підійдуть всі відомі і доступні способи зняття стресу.

Спортивні навантаження теж корисні — помірні, такі, які будуть комфортними для вас. Важливо висипатися і досить відпочивати. Якщо після робочого дня мучить напруга, знайдіть екологічні способи знімати його — не лаючись з близькими або приймаючи алкоголь, а, наприклад, ванній, медитацією.

У ряді випадків ПМС заважає нормального життя. Якщо розлад сильне, можна говорити про ПМДР. Лікуванням даного синдрому займаються гінекологи і психотерапевти, оптимальні результати дає комплексна терапія. При сильному дискомфорті фахівці призначають антидепресанти, нестероіди, діуретики, засоби гормональної контрацепції. Деяким жінкам непогано допомагає вітамінотерапія та нетрадиційні методи лікування на кшталт голковколювання.

Так само добре допоможе при ПМС харчова добавка Феміроуз. БАД має рослинний склад, що сприятливо сприяє при усуненні симптомів.