Організм немовляти ще не сформований, тому можуть турбувати різні симптоми. Один з них — пінистий рідкий стілець. Причини явища різні, найчастіша — лактазная недостатність. Про те, що являє собою такий стан і чи є воно небезпечним, ви дізнаєтеся далі.

 

 

Лактоза або лактаза — в чому різниця

Лактоза і лактаза — це абсолютно різні продукти, і потрібно розрізняти їх. Лактоза — молочний цукор або головний вуглевод материнського молока людини і тварин групи ссавці. Саме цей компонент забезпечує близько 40% енергії новонародженого малюка. Лактоза належить до групи пребіотиків, стимулює формування нормальної кишкової флори, визначає якість засвоєння кальцію, марганцю, магнію. Щоб вона нормально засвоювалася, потрібно повне розщеплення молекул в тонкій кишці. В даному процесі бере участь спеціальний фермент — лактаза. Він утворюється під час розвитку дитини в утробі матері. У недоношених діток, при деяких проблемах зі здоров’ям ферменту буде недостатньо, і проявляться характерні симптоми.

 

Що таке лактазна недостатність

Лактазна недостатність — патологічний стан, який розвивається на тлі дефіциту лактази або зниженою ферментної активності. Лактоза потрапить в товстий кишечник в нерозщепленому вигляді, і запускаються процеси бродіння. Можливо підвищене газоутворення, поява надлишків рідини.

Інші симптоми:
● бурчання, здуття живота, болі;
● діарея (стілець 8-10 разів на добу) відразу після годування;
● неспокійна поведінка під час їжі при нормальному апетиті.

Симптоми можуть бути слабо і сильно вираженими в залежності від ступеня зниження лактазной активності, індивідуальних особливостей організму.

 

Типи патології

З урахуванням причини розвитку лактазная недостатність буває вторинною та первинною. Первинна викликає вроджена нестача лактази — патологія серйозна, але рідкісна. Лікування зводиться до зниження вмісту лактози або повне її виключення з їжі. Вторинна недостатність розвивається на тлі пошкодження клітин кишечника, зниження вироблення ферменту. Проблема найчастіше носить тимчасовий характер, з віком проходить. Клітини кишечника пошкоджуються в результаті зараження глистами, інфекцій, запалень, алергії на коров’ячий білок. Вторинна лактазная недостатність передбачає лікування основної патології. Додатково знижується вміст лактози в раціоні, але повністю виключати дану речовину не рекомендується.

 

Постановка діагнозу

Тест непереносимості лактози починають з органолептичної оцінки калових мас. Неоформлений, водянистий, жовтий, зелений кал з піною і кислим запахом — головна ознака проблеми. Також на лактазна недостатність вказує підвищення вмісту вуглеводів в калі до 0.25%.

Часто робиться специфічний дихальний тест — він показує концентрацію водню в повітрі, що видихається після навантажень лактозою. Плюс даного методу — простота, мінус — можливість отримання хибнопозитивних результатів. Ще варіант діагностики — лактозна крива. Аналіз робиться строго натщесерце. У деяких варіантах лікар може направити вас на генетичне дослідження, біопсію — дорожчі і точні методи.

 

Що робити: рекомендації

Схему лікування повинен призначати педіатр після огляду, необхідних аналізів. Якщо ви годуєте малюка грудьми, зціджувати молоко, змішуйте його з препаратами лактази і давайте дитині — це допоможе нормалізувати ситуацію. Штучникам замість звичайної суміші купують низьколактозні. Безлактозне призначаються тільки при дуже важких формах недостатності, коли застосування низьколактозних сумішей не дає бажаних результатів.

 

Лактазна недостатність у новонароджених — проблема вирішувана. Запасіться терпінням і дотримуйтесь рекомендацій лікаря.