Дитячі кольки — страшний сон більшості батьків, оскільки мине ця доля рідкісних малюків. Хороша новина — коліки проходять, погана — далеко не відразу. Ваше завдання запастися терпінням і робити все можливе для полегшення самопочуття дитини.

 

Як це проявляється

 

Здоровий малюк після виписки з пологового будинку спокійно росте і радує близьких, сльози, крики теж в нормі, але вони повинні припинятися, якщо запит дитини задоволений. Коли ви похитали сина або дочку, дали води, їжу, соску, змінили підгузник, вимкнули світло, а крики не припиняються, проблема саме в кольках.
Деяким батькам щастить, і у їх дітей болів практично немає — але це мала частина. Іншим теж везе — коліки турбують пару раз на день по годині або навіть менше. Інша частина мучиться не один місяць, дитина кричить годинами, і ніякі способи не допомагають заспокоїти його.
Кольки з’являються на 3 тижні життя малюка або трохи пізніше. Тривають вони частіше трьох годин на добу. Після тримісячного віку кольки майже завжди проходять. Ось таке правило трьох, яке ні уникнути, ні обійти практично нереально.
 

Причина проблеми

 

Як такої глобальної причини, справедливою для всіх немає. Лікарі говорять про незрілість ферментативної системи шлунково-кишкового тракту і травного тракту в цілому, активне формування нервово-м’язового апарату кишечника. На тлі цього виникають болі, спазми. Полегшити симптом можна, але в цілому потрібно просто почекати. Згодом ЖКТ дитини сформується, і газики пройдуть.
Також можливо дитина під час годування ковтає повітря. Це відбувається при жадібному смоктанні і неправильних прикладання до грудей. Повітря починає тягнути стінки кишечника, що також болісно для багатьох дітей. Мамі варто проаналізувати свій раціон — якщо ви годуєте грудьми і вживаєте багато молочки, а у дитини є алергія на коров’ячий білок, стінки кишечника пошкоджуються, розвивається лактазна недостатність. Цукор в шлунково-кишковому тракті бродить, газіков стає все більше, звідси біль.
 
Малюкам на штучному вигодовуванні іноді просто не підходить суміш. Зрозуміти це можна експериментальним шляхом — замінивши старий продукт на новий і порівнявши результати. Якщо причина кольок банальна начебто заковтування повітря або незрілості шлунково-кишкового тракту, з часом проблема пройде сама. З алергією на коров’ячий білок, лактазной недостатністю потрібно щось робити, це важкі стани, з часом ситуація може посилюватися.
 

Як знайти проблему

 

Багато батьків використовують щоденник харчування. Записуйте, коли саме виникають коліки — під час, до або після годування, якщо після, то через якийсь період. Важлива тривалість нападів, ритм, якщо він є, максимальна вираженість з урахуванням часу доби. Тип годівлі (грудне молоко або суміш) теж важливий.
Якщо є бажання провести обстеження, можете зробити УЗД або здати аналіз калу. Правда, особливих результатів такі дослідження не дадуть — УЗД покаже, що немає анатомічних дефектів, посів калу при постійному формуванні системи шлунково-кишкового тракту просто не інформативний.
 

Що можна зробити

 

Відкоректуйте режим годування. Навіть якщо ви докладаєте малюка до грудей на вимогу, система харчування все одно не повинна бути хаотичною. Коли все в порядку, можна нічого не робити, але якщо проблема з’явилася, варто відкоригувати прийоми їжі. Слідкуйте, щоб малюк не захоплював багато повітря — правильно давайте йому сосок або замініть звичайну пляшку на протівоколіковую. До годування можна викладати дитину на животик, це поліпшить перистальтику. Після прийому їжі тримайте малюка стовпчиком, щоб вийшло повітря. Справедливості заради — навіть дотримання цих правил не гарантує вам відсутність кольок, але спробувати можна.
 
У багатьох діток хворобливість притупляється при прикладанні тепла, в результаті виконання легкого масажу. Рухи виконуйте за годинниковою стрілкою. Якщо все буде добре, то допоможе. Годувальниці варто прибрати з раціону молочні продукти і кісломолочку. Іноді ситуацію покращує сон на свіжому повітрі.