Імунітет захищає від інфекцій і визначає загальний стан здоров’я. З фізіологічної точки зору він представляє собою складну систему, яка включає в себе практично всі органи і повинна безпомилково відрізняти власні клітини від чужорідних. Мішень імунної системи — мікроби і віруси, тобто носії чужорідної генетичної інформації.

 

У нормі імунітет повинен захищати від чужорідних агентів, але може спрацьовувати і проти своїх клітин. Надмірна активність імунного захисту може проявлятися у вигляді сильних алергічних реакцій. Якщо система працює коректно, людина практично гарантовано захищений від раку — патологічні клітини своєчасно розпізнаються і знешкоджуються. Дитячий і дорослий імунітет складається з двох частин — клітинної і гуморальної. Гуморальна відповідає за вироблення імуноглобулінів, що знешкоджують чужорідні структури, клітинна — це боротьба клітин зі сторонніми речовинами. Обидві однаково важливі і повинні працювати злагоджено.

 

Як працює дитячий імунітет

Імунітет дитини в перші роки життя відрізняється незрілістю. Первинне його становлення відбувається ближче до 12 місяців — до цього моменту близький контакт з будь-якими збудниками може бути дуже небезпечним. Малюк народжується з антитілами, які отримує в утробі матері через плаценту. У нормі їх досить для боротьби з патологіями, але якщо вагітність протікала з ускладненнями, малюк може народитися слабким. Перенесення антитіл відбувається в останньому триместрі — саме тому захист IgG у недоношених діток низька (вони просто не встигли отримати її).

Організм немовляти не здатний чітко локалізувати, тобто обмежити область розповсюдження інфекції. Будь-який патологічний процес захоплює буквально весь організм — тобто інфекція набуває генералізований характер. Тому догляд за пупкової ранкою, своєчасне лікування будь-яких патологій дуже важливі — від них залежить здоров’я в цілому. Імунні відповіді можуть бути просто неадекватними — наприклад, на нешкідливі продукти харчування розвивається сильна алергія. У міру становлення організму захист відновлюється. Грудне молоко, звичайно, корисніше сумішей, але на імунітет практично не впливає. Антитіла, отримані з нього, діють переважно в кишечнику.

Важкі імунодефіцити викликають серйозні порушення відразу в декількох ланках імунітету. Ознаки — сильний пронос, постійний сухий кашель. Як правило, розвиток дитини зупиняється, при відсутності належної терапії справа закінчується летальним результатом. Серйозні порушення зустрічаються рідко, але зайва пильність не зашкодить.

 

Щеплення: за і проти

Щеплення — тема для суперечок і справжній камінь спотикання. Більшість лікарів сходяться на думці про те, що вакцини потрібні, причому важливо дотримуватися графіка. Здоровий організм на введення чужорідних клітин реагує так, як потрібно, відповідаючи посиленим формуванням імунітету. Так що якщо протипоказань немає, щеплення краще робити.

 

Стимуляція імунітету

Головні способи зміцнення імунного захисту організму — нормальні умови життя, часті прогулянки, щеплення за графіком, грудне вигодовування. Хвороби неминучі, без них організм не сформує бар’єр від зовнішніх факторів і не зможе протистояти збудникам. У підтримці ліками здорова дитина не потребує, біологічні добавки в ряді випадків можуть бути корисні.