Кольки в житті малюка і батьків в чомусь схожі на негативного персонажа казки, який затьмарює радісне буття героїв. Але добро завжди перемагає!

Коли малюка турбують газики, в будинку все немов перевора чивается з ніг на голову. Дитина кричить не одну годину поспіль, підтягує ніжки до животика або, навпаки, витягує їх і напружує. Його личко червоніє, а кулачки стискаються. Батьки відчувають справжні муки разом з немовлям і намагаються йому допомогти.

Причина такої поведінки — кольки, які виникають в результаті підвищеного газоутворення в незрілому шлунково-кишковому тракті новонародженого. Період кишкових кольок проходять всі немовлята, причому незалежно від стану здоров’я і успіхів у розвитку.

 

Як «розпізнати» коліки?

Для діагностики і опису кольок фахівці використовують так зване «правило трьох»:

1. Кольки — це напади дратівливості, занепокоєння або плачу, які виникають і зникають без очевидної причини.

2. Тривалість епізодів плачу 3 і більше годин на день не менше 3 днів на тиждень протягом 3 тижнів поспіль.

3. При кольках відсутні ознаки прогресування.

Зазвичай коліки з’являються з 2-х тижневого віку і досягають «піку» на 2 місяці життя. Вони виникає і закінчується раптово, без будь-яких на це причин, під час або відразу після годування і посилюються до вечора.

 

Як впоратися з коліками?

Ситуація «попереджений значить озброєний» вірна щодо дитячих кольок.

Щоб знати, як впоратися з коліками, потрібно знати причину їх виникнення. Справа в тому, що в перші місяці життя новонародженого ферментативна система ще незріла і ферменти, які допомагають засвоїти їжу, виробляються в недостатній кількості. Зокрема, спостерігається дефіцит ферменту лактази. А без нього неможливо засвоєння такого цінного вуглеводу молока, як лактоза (або молочний цукор).

Лактоза міститься в грудному молоці і в більшості молочних дитячих сумішей. У тонкому кишечнику, під дією ферменту лактази, лактоза розщеплюється на глюкозу, яка забезпечує малюка енергією, і галактозу, яка просто необхідна дитині для нормального розвитку головного мозку і сітківки ока. Також лактоза незамінна для формування нормальної і здорової мікрофлори кишечника і імунітету дитини.

При нестачі ферменту лактази, лактоза починає «бродити» в кишечнику під дією мікрофлори, що призводить до підвищеного утворення газів, здуття, неспокою і плачу дитини. У цій ситуації є одне рішення — заповнити дефіцит ферменту лактази. Його необхідно давати дитині перед кожним годуванням до 4-6 місяців, поки не почне вироблятися свій фермент в достатній кількості і дитини перестануть турбувати кольки. В Україні фермент лактази представлений продуктом Мамалак в двох формах випуску — краплі і капсули.

Також, щоб полегшити ситуацію з коліками, мама, яка годує малюка грудьми, повинна стежити за своїм раціоном харчування, так як у мами і малюка один раціон на двох. На період годування бажано відмовитися від капусти (в тому числі кольоровий, брюссельської та брокколі), бобових, винограду. Кофеїн і нікотин також сприяють підвищеного газоутворення в маленькому животику.

Рекомендується перед годуванням викладати малюка на животик кілька хвилин, що сприяє звільненню кишечника від повітря, а після їжі тримати дитину вертикально. Необхідно частіше носити новонародженого на руках або викладати його до себе на живіт. Тілесний контакт дитині необхідний так само, як і грудне молоко!